Sto pierwszy rok niepodległości Polski.

Wczoraj świętowaliśmy okrągłą, setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Było z rozmachem, na bogato. Stół świętowania zastawiony naprawdę obficie. Pojawiły się głosy sceptyczne, na przykład niektórzy przypomnieli, że Finowie na swoją rocznicę postawili bibliotekę, a u nas kupa forsy pójdzie z dymem- dosłownie na ogromnym pokazie fajerwerków.

Kilka lat temu stanąłem przed podobnym dylematem w odpowiednio mniejszej skali. Zastanawialiśmy się z żoną czy zorganizować przyjęcie z okazji rocznicy naszego ślubu, czy raczej za te pieniądze wyjechać na wakacje albo kupić coś trwałego do naszego mieszkania? W końcu zaprosiliśmy rodzinę i najbliższych przyjaciół na wspólne świętowanie i “przepuściliśmy” w jeden wieczór spory ułamek naszych oszczędności. Już jak trwała impreza, nie miałem wątpliwości, że była to dobra decyzja. Świętowanie i celebrowanie życia czyli relacji rodzinnych, przyjaźni to bardzo ważna umiejętność, której chcę uczyć się sam i także przekazać ją swoim dzieciom. Tak łatwo dzisiaj dać się złapać w pułapkę osiągania, zdobywania różnych celów, że można niestety zupełnie przeoczyć swoje życie i tych, którzy je Tworzą. Można cały rok przygotowywać się do wakacji, planować je i odkładać środki i zupełnie przegapić jedenaście miesięcy swojego życia.

Tak naprawdę życie składa się z dzisiejszego dnia. Najważniejsze jest jak przeżyję ten jeden, właśnie trwający dzień, jaki ślad zostawię w sercach ludzi, których dzisiaj spotkam, zwłaszcza w sercach ludzi najbliższych, których Opatrzność mi dała i zadała.
Dzisiejszy dzień jest o tyle szczególny, że rozpoczyna sto pierwszy rok niepodległości Polski. Wczoraj rozmawialiśmy z przyjaciółmi o tym, że pewnie nikt z nas nie dożyje do dwusetnej rocznicy… Ale przecież już dzisiaj możemy tworzyć te kolejne lata wolnej Polski. Ja nawet mam plan jak to zrobię. Dokończę karczowanie krzaków na posesji, zamiotę chodnik przed domem i zagrabię liście na trawniku. Taki mój patriotyczny plan na dzisiaj. Czysty chodnik, to taka moja “biblioteka” na sto pierwszy rok Niepodległej!!! Kolejnych stu lat Polsko!!!

Tego chcę nauczyć moje dzieci, że Polska to fajerwerki wczoraj i zamiatanie dzisiaj.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.