Jak być ojcem- podpowiada młodzież.

Pexels Photo 452557

Prowadziłem ostatnio warsztaty z grupą mężczyzn w wieku licealnym pod tytułem “Projekt OJCIEC”. Główna teza była taka: każdy mężczyzna w pełni realizuje się przez to, że staje się ojcem.

Młodzi szukali odpowiedzi na cztery pytania: co ojciec mówi swojemu dziecku, co ojciec robi, czego ojciec powiedzieć nie powinien i czego nie powinien zrobić.
Zacytuję Państwu odpowiedzi na pytania pozytywne, bez komentarza, ku własnej refleksji.

Otóż chłopak w wieku licealnym chce usłyszeć od swojego ojca:
jestem z ciebie dumny
jesteś synem, którego zawsze chciałem
dzięki za pomoc
kocham Cię
jak masz problem, to wal do mnie
jestem tu, by Ci pomóc
szanuj kobiety
dasz radę
chcesz iść ze mną?
co słychać?
brawo synu

Młody człowiek chce widzieć ojca, który:
spędza czas z rodziną
daje dobry przykład
uczy życia
kocha
szanuje rodzinę
wspiera w trydnych chwilach
wymaga
wierzy w nich
przekazuje umiejętności
jest sprawiedliwy
uczy własnego zdania
pracuje wspólnie z nimi
uczy szacunku do dziewczyn
uczy jeździć samochodem

Taki głos młodych przekazuję, do przemyślenia i pewnie do przełożenia na konkret codzienności Waszego życia.

5 komentarzy

  1. Celowo nie sięgnąłem po ten materiał, bo jest naprawdę „osłabiający”. Bardzo ciężko się to czytało. Na drugi dzień robiliśmy zajęcia w całej grupie z pozytywnego i negatywnego języka i jak zacząłem czytać „złe słowa”, jedna osoba wyszła, a kilka innych podeszło i podarło flipcharty!!! To było niesamowite DOŚWIADCZENIE. Oni potrafią być naprawdę mocni i autentyczni.
   To, co warte podkreślenia z negatywnego przekazu to słowa: „jesteś gorszą wersją mnie”, „idź zapytaj matki” oraz wiele negatywnych proroctw typu „nigdy nic nie osiągniesz”, „jesteś do niczego”, „nic Ci się nie udaje”, „z muzyki nie wyżyjesz, weź się za porządną robotę”. Z zachowań wskazywali na wszelkie przejawy agresji zwłaszcza wobec matki oraz ogólnie zachowania, które przejawiają brak szacunku do kobiet. No i na koniec smaczek- wielu z nich ma skończone osiemnaście lat i wiedzą jak smakuje alkohol. Wśród słów, których nie chcą słyszeć od ojca wymienili „ze mną się nie napijesz?!”

 1. dzięki za dzisiejszy wpis:) niesamowite, że akurat wczoraj toczyły się trudne rozmowy z naszymi nastoletnimi dzieciakami w tej kwestii. Jaki to ojciec jest i co im się nie podoba i to w obecności jego samego. Miłe jest jednak to, że po przeczytaniu tego artykułu zdałam sobie sprawę, że sporo cech ojciec moich dzieci może sobie przypisać (przynajmniej teraz już tak ;)). wydaje mi się, że ważna moja w tym wszystkim rola, żeby to teraz dzieciakom uświadomić 🙂
  komentarz może bardziej na temat „rola matki w budowaniu wizerunku ojca”, ale jakoś tak to mi się nasunęło 😉 no i odważywam się w końcu coś na forum wpisać 🙂

 2. To co mowila młodzież pokazuje ze nie chca kumpla, tylko ojca. A niektórym rodzicom (nie tylko ojcom) sie wydaje, ze jak beda jak kumpel to beda super

  1. Ś.p. Ojciec Jan Góra OP opisał w jednej z książek sytuację jak został duszpasterzem akademickim. Na początku zaproponował studentom przejście na „Ty”. Jedna z dziewczyn miała odpowiedzieć „Janków to my mamy pełno, a tu szukamy OJCA”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.