Tylko tyle i aż tyle.

koszenie

„To, co robisz, przemawia tak głośno, że zagłusza wypowiadane przez Ciebie słowa.”

Ralph Waldo Emerson

Dziś na początku taki cytat, który jest parafrazą starożytnego verba docent, exempla trahunt (słowa uczą, przykłady pociągają). Często jako rodzice szukamy skutecznych sposobów na wychowanie dzieci. Chcemy, żeby były szczęśliwe, żeby były uczciwe, mądre itd. Posyłamy je do wybranych szkół, na zajęcia dodatkowe, dbamy o właściwy dobór lektur- i to jest bardzo dobre.

Jednak najważniejszym narzędziem wychowania, a jednocześnie najbardziej dostępnym- przez 24 godziny na dobę i to bez dodatkowych opłat jesteśmy my sami. O tym także warto pamiętać. Spotykam czasami rodziców, którzy pytają dlaczego nasze dziecko zachowuje się tak czy siak? Jednocześnie sami „wnoszą odpowiedź na to pytanie do gabinetu”. Twoje dziecko bardzo często po prostu zachowuje się tak, jak Ty. Ono Ciebie nieustannie słyszy i słucha, widzi, i podąża za Tobą. Łudzisz się, jeżeli myślisz, że oszukasz ten mechanizm. Jest coś takiego jak podświadomość- zarówno u Ciebie jak i u dziecka, i to ona sprawia, że tak to cały czas działa.

Dla chętnych proponuję proste ćwiczenie z programu warsztatów dla rodziców, które prowadzę:

Weź kartkę papieru i napisz na niej trzy słowa, które opisują jakimi chcesz, żeby były Twoje dzieci w Twoim obecnym wieku (czyli jak dorosną). Na jakich ludzi chcesz ich wychować? Trzy słowa, jedno pod drugim. Zachowaj te kartkę, bo dalsza część instrukcji do tego ćwiczenia jutro rano w komentarzu.

Poniżej link do krótkiego filmu, który dosadnie obrazuje o czym mowa. Raczej dla widzów o mocnych nerwach.

 

1 Comment

  1. Obiecana dalsza część instrukcji do ćwiczenia: obok każdego z trzech słów narysuj skale i oceń samego siebie pod kątem tego słowa od 0 do 10 punktów. To powinno dać Ci do myślenia nad czym warto pracować, bo przecież to Ty sam jesteś najlepszym narzędziem wpływu na dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.