na „Ty”

YOU

 

 

Panie Prezesie, Panie Dyrektorze, Panie Profesorze, Panie Magistrze, Proszę Księdza…

Zawsze na początku warsztatów proponuje uczestnikom przejście na „TY”. Czasami proszę „napiszcie na identyfikatorach taką formę, w jakiej chcecie, żeby się do Was zwracać”. Jeszcze nie spotkałem uczestnika, który napisałby na swoim identyfikatorze „Pan Witek” czy jakoś tak (spotkałem takiego, który napisał „ksiądz…” ale to inna para kaloszy). I tak sobie „tykamy” przez czas szkolenia czy warsztatu, i jest nam z tym dobrze, wygodnie, sprawniej. Wcale też nie odczuwam jakiejś straty w poziomie szacunku na sali. Sytuacja jest szczególnie wyrazista, gdy prowadzę tzw. warsztaty dla seniorów. Często pracuję z ludźmi w wieku moich rodziców, a nawet dziadków- i też sobie „tykamy”. Sprawa natomiast jest zupełnie banalna, gdy szkolenie odbywa się w języku angielskim- bo tam nie ma innej opcji poza „you”. I udaje się działać w atmosferze szacunku pomimo form zwyczajowej formy grzecznościowej.

W Polsce niestety ciągle jeszcze jesteśmy bardzo grzeczni. W sumie nic w tym złego, ale jeśli ktoś chce tylko na tej grzecznościowej formie budować autorytet, to zbuduje co najwyżej „autorytaryzm”. Dzieci już dawno w rodzinie nie mówią per „pani matko”. Dlatego budowanie swojego autorytetu jest w dzisiejszych czasach większym wyzwaniem, a będzie jeszcze trudniej. Dzieciaki robią się coraz bardziej bezpośrednie. „Powiew świeżości” wnoszą zwłaszcza dzieci z trudnościami w relacjach społecznych, które najzwyczajniej w świecie nie ogarniają o co chodzi z tym „panowaniem” i walą na „TY”.

W takich warunkach budowanie swojego autorytetu staje się prawdziwym wyzwaniem, ale jeśli się uda, to można doświadczyć głębokiej satysfakcji. Na czym Ty budujesz swój autorytet? Co byś stracił, gdybyś zaczął od teraz do wszystkich mówić na „TY”, gdyby wszyscy mówili do Ciebie „TY”? Może to wszystko, co nam się wydaje, że mamy jest zbudowane na glinianych nogach, podobnie jak kolos ze snu Nabuchodonozora?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.