Zakazane słowa. / Forbidden Words.

zakaz_mowienia

– Nie rozmawiam z Tobą. Koniec z nami!

– Ale…

– Koniec z nami, słyszysz?! Nie rozmawiam z Tobą.

 

Powyższy dialog słyszałem na osiedlu. Nie było by w tym nic dziwnego- przecież takie sytuacje i rozmowy zdarzają się między ludźmi. No tak, ale nie między Babcią i jej czteroletnią wnuczką! I to babcia wieściła koniec relacji. Pewnie to była kwestia emocji, może w pobliskim sklepie Młoda podgrzała babcię- może chciała o jedną gumę do żucia za dużo, albo w inny sposób „zgrzeszyła”. Ale ludzie kochani- niech dorośli będą dorosłymi. Przecież sami nosimy w sobie tyle różnych zranień, tyle różnych bolesnych cytatów, które ciągną się za nami latami i odbijają echem w kolejnych sytuacjach naszego życia. Zawsze wszystko psujesz, kiedyś się doigrasz, nie wytrzymam z Tobą, wpędzasz mnie do grobu, nigdy sobie nikogo nie znajdziesz itp. Może czas to przełamać?

Znajdź chwilę na świadomą refleksję. Usiądź i zadaj sobie pytanie: jakiego człowieka chce wychować? Co będzie słyszał w swoim sercu, jaki będzie jego wewnętrzny dialog, jak dorośnie i będzie się mierzył z życiem? Następnie zrób sobie własny katalog zakazanych słów, których Twoje dziecko nigdy nie usłyszy od Ciebie. Zapisz je sobie. Bądź przygotowany, bo gdy zapłoną emocje, będzie już za późno.

– That’s the end. I’m not going to talk to you anymore!

– But…

– That’s the end. Haven’t you heard? I/m not talking to you!

That’s a piece of a dialogue I’ve heart once in a neighborhood. Wouldn’t be especially surprising as situations and conversations like this happen sometimes. But it was a grandmother talking to her four year old granddaughter. For God sake! Should we grownups be grown up? We also carry some words and quotations that still hurt us. Years pass but we can still hear the inner voice repeating: you’re hopeless, you always break everything, there is nothing you can do correctly, etc. Why don’t you change it? Sit down and ask yourself the fundamental question- who do you want bring up? What is your child’s inner voice supposed to repeat when he’ll be confronting his life in the future? Then think of the words and phrases that your child should never hear from you. Write them down and be prepared as it will be too late when emotions get on fire.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.