W szkole ojcostwa- byleś lekcji nie opuszczał. / Just be present and your child will guide you.

zegar

Jeden z moich rozmówców stwierdził, że w budowaniu relacji z dziećmi przeszkadza mu „obsesja jakości czasu”. Taką formę blokującego perfekcjonizmu zauważam u wielu ojców. Szukamy często wyjątkowego sposobu na spędzenie czasu z dzieckiem i tak długo szukamy, że w końcu nie podejmujemy żadnych działań. W ostatnim czasie powstały organizacje, które dostarczają sposobów na spędzenie czasu z dzieckiem- w sposób wyjątkowy. Realizuje się projekty, zwiedza niecodzienne miejsca i obiekty, są rajdy, rowery, biegi, survivale i wiele ciekawych propozycji. Dobrze, że to jest ale szkoda, że jest potrzebne. Zrozumie to ten, kto tęskni za rodzicem, który już umarł. Czy marząc o tym, żeby spędzić z nim jeszcze choćby godzinę, zastanawiasz się co byś robił przez ten czas? Czy myślisz o atrakcjach, które moglibyście sobie zafundować? Nie- chodzi przede wszystkim o bycie razem. Najpierw po prostu być.

Z drugiej strony zwłaszcza my, mężczyźni lubimy, żeby wszystko było sensowne, atrakcyjne, wyjątkowe. I dobrze. Ale decydując się na dziecko rozpocząłeś naukę w szkole ojcostwa, w której nauczycielem jest nie kto inny, tylko Twoje dziecko/ dzieci. Więc miej cierpliwość i pokorę ucznia. Miej cierpliwość do samego siebie. Pozwól sobie na szukanie, na błędy, na gorsze oceny od czasu do czasu, na kilka nieprzygotowań do lekcji. Nauczyciela, który będzie wymagał od ucznia, żeby od razu wiedział wszystko i był perfekcyjny nazwiemy idiotą, a często właśnie w ten sposób traktujemy samych siebie. Jesteś w szkole- jak już będzie Ci się wydawało, że coś wiesz, Twoje dziecko przejdzie do kolejnego okresu rozwojowego, a Ty przejdziesz z podstawówki do gimnazjum i znowu poczujesz się jak nowicjusz. Najważniejsze jednak, żebyś nie opuszczał lekcji!

Cierpliwości, dzieciak sam wskaże Ci drogę do siebie. Wyłącz tylko TV, zamknij laptopa- zacznij patrzeć na swoje dziecko i słuchać go.

 

One of my clients said that his „obsession of the quality of time” is an obstacle for him in bulding the relationship with kids. This form of perfectionism is a problem for many of us. We look for some special, attractive ways of spending time with children and we sometimes search so long that we don’t do anything in the end. There are many organizations that provide you opportunities to spend time with your child. You can go sightseeing together, take part in a bike competition or a survival event. Good that there are things like this but it’s a pity that they are needed. The person who lost his parent will understand it. If you dream of only an hour more with your parent, you don’t think what attractions you would plan for that hour. You just want to be together. The rest is just a background.

On the other hand men like everything to be sensful, attractive, expeptional. It’s ok. But please understand that you are only a student in a school and your kid is a teacher in it. The most important thing you can do is to be present on your lessons. And prepare yourself for long studies.

Begin with turning your TV off, closing your computer and start watching your child and listening to him. He will guide you.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.