Być Ojcem- PIERWSZA ZASADA.

20131017_110719

Dziecko potrzebuje zasad, ram, po których może się poruszać.Dzisiaj zachęcam do refleksji nad tym- jaka jest moja główna/podstawowa/pierwsza/najważniejsza zasada w wychowaniu dziecka. Dobrze być świadomym tego, czym się kieruję w stosunku do dziecka. Pomyśl co jest dla Ciebie najważniejsze?
Ostatnio na warsztatach usłyszałem następujące propozycje: konsekwencja, łagodność- do moich dzieci zawsze jestem łagodny, sprawiedliwość, „moje drzwi są dla Ciebie otwarte 24h”, dotrzymać słowa. Pewnie tych propozycji tyle co i ludzi ale ważne, żeby wiedzieć. Jeśli jeszcze nie wiesz, to pomyśl- co najbardziej ceniłeś u Twojego ojca albo czego Ci najbardziej u niego brakowało jak byłeś dzieckiem.
Dla mnie osobiście najważniejsze jest dotrzymanie słowa. W konsekwencji- muszę uważać co obiecuję, nie mogę złożyć obietnicy tylko po to, żeby dziecko dało mi chwilowo święty spokój, itd. Jeśli dotrzymanie słowa jest trudne, kosztowne czasami- muszę być gotowy na te koszty. Ale spodziewam się tego, że moje dzieci nauczą się w najbardziej naturalny sposób szanować moje słowo i kiedy w przyszłości powiem im na przykład: „moim zdaniem to niebezpieczne”- to wezmą to pod rozwagę.
Uzbrojony w taką świadomą refleksję, nie dam się zaskoczyć sytuacji kryzysowej. To jest taki mój osobisty drogowskaz jak działać wtedy, kiedy nie do końca wiadomo co zrobić.
Zachęcam do podzielenia się swoimi zasadami w komentarzach.
Tworzę stronę www.bycojcem.pl bo chcę żeby była przestrzenią do dzielenia się doświadczeniem ojcostwa itd. Zapraszam zainteresowanych, owocnego dnia!

1 Comment

  1. Życzę, równie głębokiego przekonania, że nie dasz się kryzysowi kiedy Twoje dzieci będą miały po 17/18 lat, bo jak stare przysłowie mówi „male dzieci, male problemy, ….” Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.